KUTSE suurele vesinikupäevale „Kas Eesti on vesinikurongist maha jäämas?” 22.10.2020

Hea tulevikuhuviline!

Oled oodatud suurele vesinikupäevale „Kas Eesti on vesinikurongist maha jäämas?”, mis toimub neljapäeval, 22. oktoobril. Vesinikupäeva korraldavad ühiselt Riigikogu vesinikutehnoloogia toetusrühm ja Arenguseire Keskus. Seoses koroonaviiruse leviku kiirenemisega toimub üritus virtuaalselt.

Vesinik hakkab tulevikuenergeetikas mängima olulist rolli, erinevatel hinnangutel võib tema osakaal maailma energiavajadusest ulatuda pea 20%ni aastaks 2050.

Vesinikust rääkides jagunetakse harilikult kahte leeri. Ühed leiavad, et küpseid vesinikutehnoloogiaid on turul piisavalt ning mitmetes valdkondades saaks juba suuri samme astuda. Teised küsivad kahtlevalt, kust see keskkonnasõbralik ehk rohevesinik tuleks, mis see maksaks või kui hästi oleks tagatud ohutus.

Vesinikupäeval räägime sellest, milliseid rolle saab vesinik tuleviku energiasüsteemis täita. Aga ühtlasi teeme ka inventuuri, küsides, kui kaugel oleme vesinikutehnoloogiate kasutamisega, millised takistused tuleb ületada ja kuidas seda teha?

Vesinikupäeva avavad Riigikogu vesinikutehnoloogia toetusrühma esimees Annely Akkermann ja Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov. Euroopa Liidu vesinikustrateegiast kõneleb Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson. Hollandi Groningeni piirkonna vesinikuplaanidest ja vesinikurongist räägivad Patrick Cnubben New Energy Coalitionist ja Daniël Koelikamp Groningeni omavalitsusest.

Oma ministeeriumi plaanidest vesiniku kasutuselevõtu toetamisel räägivad keskkonna-minister Rene Kokk ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Timo Tatar. Vesinikutehnoloogiaid tutvustab Tartu Ülikooli professor Enn Lust ja vesiniku majanduslikust tasuvusest kõneleb Tallinna Tehnikaülikooli professor Ivo Palu.

Plaanidest vesinikutaristu arendamisel kõneleb Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi ning vesinikuveduri arendamisest räägib Operaili juhatuse esimees Raul Toomsalu.

Päeva lõpetab vestlusring, kus arutatakse, mis takistab vesinikutehnoloogiate kasutuselevõttu ning kuidas takistusi ületada. Vestlusringis osalevad Enefit Greeni juhatuse esimees Aavo Kärmas, TS Laevade endine juhatuse esimees Jaak Kaabel, Elroni juhatuse esimees Merike Saks, Alexela tegevjuht Aivo Adamson, Utilitase arendusjuht Rene Tammist ja Fermi Energia juhatuse liige ja kaasasutaja Kalev Kallemets.

Päeva juhivad Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov ja Tartu Ülikooli teadur Ove Oll.

Ürituse päevakava ja registreerimisvormi leiad meie koduleheküljelt. Palun registreeri ennast hiljemalt 20. oktoobril. Seoses koroonaviiruse levikuga toimub üritus virtuaalselt. Täpsema info üritusega liitumiseks saadame kõigile registreerunutele päev enne üritust.

Ootame osalema!

Lugupidamisega

Tea Danilov

Arenguseire Keskuse juhataja